Alla olevasta listasta löydät kaikki M1-testausta tekemään hyväksymät laboratoriot maakohtaisessa järjestyksessä.

Suomi

Eurofins Expert Services Oy
Hanna Kajander
MaterialEmissions@eurofins.fi
puh: +358 40 829 4627
Marja Hemmilä
MaterialEmissions@eurofins.fi
puh: +358 40 667 4177

PL 47, 02151 Espoo
Käyntiosoite (näytteiden toimitusosoite):
Kivimiehentie 4, 02150 Espoo
www.eurofins.fi/expertservices

Työterveyslaitos
Aku Helin
materiaaliemissiot@ttl.fi
puh: +358 30 474 2618
Niina Ahonen
materiaaliemissiot@ttl.fi
puh: +358 30 474 2988

PL 40, 00032 Työterveyslaitos
Käyntiosoite: Topeliuksenkatu 41b, 
00250 Helsinki
www.ttl.fi


Belgia

Normec Product Testing
Dr. Marc Lor
marc.lor@normecgroup.com
puh: +32 492 15 55 29

Honderdweg 13,
9230 Wetteren, Belgium
https://normecservaco.com/en/dienst/normec-product-testing


Italia

CATAS S.p.A.
Dr. Daniele Bergamasco
bergamasco@catas.com
puh: +39 0432 747249

Via Antica 24, 
33048 San Giovanni al Natisone (UD), Italy
www.catas.com


Itävalta

OETI – Institut für Okologie, Technik und Innovation GmbH
Dipl.-Ing. Rolanda Ratkic
rolanda.ratkic@oeti.biz
puh: +43 1 544 2543 73
gsm: +43 660 928 38 59

Siebenhirtenstrasse 12A, Objekt 8,
1230 Vienna, Austria
www.oeti.at


Ruotsi

Research Institutes of Sweden
Maria Rådemar
maria.rademar@ri.se
puh: +46 10 516 51 65
Ulrika Johansson
ulrika.johansson@ri.se
puh: +46 10 516 53 22

P.O. Box 857, 501 15 Borås, Sweden 
Käyntiosoite: Brinellgatan 4, 504 62 Borås, Sweden
www.ri.se/


Saksa

eco-INSTITUT
Daniel Tigges
Daniel.Tigges@eco-institut.de
puh: +49 221 931 245 30
gsm: +49 160 741 761 4
fax: +49 221 931 245 33

Schanzenstrasse 6-20,
Carlswerk 1.19,
51063 Cologne, Germany
www.eco-institut.de

Entwicklungs- und Prüflabor Holztechnologie GmbH
Anne Kuban
Anne.Kuban@ihd-dresden.de
puh: +49 351 4662 0 
fax: +49 351 4662 211

Zellescher Weg 24, 
01217 Dresden, Germany 
www.eph-dresden.de

Textiles & Flooring Institute GmbH
Sezer Yildiz, M.Sc.
s.yildiz@tfi-aachen.de
puh: +49 241 9679-175

Charlottenburger Allee 41, 52068 Aachen, Germany
www.tfi-online.de

TÜV Rheinland LGA Products GmbH 
Dr. Jelena Galinkina
jelena.galinkina@de.tuv.com
puh: +49 911 655-5614
gsm: +49 151/20731436
fax: +49 911 655-5603

Tillystr. 2, 90431 Nürnberg, Germany
www.tuv.com/safety


Tanska

Danish Technological Institute
Helene Bendstrup Klinke
hbk@teknologisk.dk
puh: +45 7220 2173

Gregersensvej, 2630 Taastrup, Denmark
www.dti.dk

Eurofins Product Testing A/S
Kenn Ravnmose Jørgensen
KennRavnmoseJorgensen@eurofins.dk 
puh: +45 20 82 59 03

Smedeskovvej 38, 8464 Galten, Denmark
www.eurofins.com


Yhdysvallat

Berkeley Analytical Associates, LLC
Alfred T. Hodgson
ahodgson@berkeleyanalytical.com
puh: +1 510 236 2325

815 Harbour Way South, Unit 6, 94804 Richmond, CA, USA
www.berkeleyanalytical.com